STYL JAPANDI

Ostatnio podczas moich poszukiwań inspiracji natknęłam się na styl Japandi i bardzo ze mną zarezonował. To styl wnętrzarski, który łączy w sobie estetykę japońską i skandynawską. Jest minimalistyczny i funkcjonalny, ale także przytulny.

Stawia on duży nacisk na naturalne materiały, których jestem miłośniczką oraz prostotę we wnętrzu i spójną kolorystykę. Daje nam to w efekcie całkiem przytulne wnętrze, w którym można odpocząć i nie rozpraszają nas żadne zbędne bibeloty.  Charakteryzuje się również szacunkiem do starych drewnianych mebli, co powoduje uśmiech na mojej twarzy, bo zgadzam się z ideologią niewyrzucania wszystkiego i kupowania nowego.  To przyjemne mieć stary mebel po przodkach, czy z komisu , który nadaje charakter wnętrzu. W swoim nowym obliczu, tego typu mebel (czyli np. pomysłowo odrestaurowany) może nadać oryginalności i sprawić, że wnętrze zrobi się unikatowe i stanie się takie bardziej „nasze”.

 

Ale po kolei……Jak w prosty sposób można scharakteryzować ten styl?

Na pewno stonowaną kolorystyką. Możemy tu odczuć dużą inspirację naturą. Patrząc na te kolory przenosimy się do ciepłej Toskanii, zachodzącego słońca, kamienistych plaż i spłowiałego drewna.

 

       

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

Kolejnym elementem charakterystycznym  jest nieregularność form. Widać je na stolikach kawowych, lustrach, czy lampach.  Jest to pomysłowe przełamanie harmonii, która panuje w tego typu aranżacjach wnętrz.

 

         

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

 

Idąc dalej i przechodząc do pomieszczeń zacznijmy od serca domu, czyli projektu kuchni . Pojawia się w niej dużo drewna, które w połączeniu z kamieniem daje oryginalny i ciekawy efekt. Lubi w niej zagościć również  kolor, czy to odcienie zieleni, czy zgaszony pomarańcz w formie hokerów, czy lamp wiszących.

   

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

 

W salonie już jest trochę spokojniej. Duże jasne sofy o miękkich formach czesto są łączone z zasłonami i dywanami wykonanymi z naturalnych materiałów. Dodatkowo pojawiają się faktury na ścianach w formie tynków glinianych, drewna, czy kamienia.

    

      

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

 

Projekty aranżacji wnętrz łazienek w tym stylu wydają mi się przepiękne. Przede wszystkim są bardzo przytulne i oryginalne. Wyzwaniem dla niejednego architekta wnętrz będzie znalezienie płytek tak dobrze imitujących surowy kamień, ale to moim zdaniem stanowi tu podstawę. Drugim istotnym elementem jest drewno dobrze dopasowane o surowym wyglądzie. Do tego zestawienia ładnie się komponują czarne dodatki, które nadają całości wyrazu.

             

        

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

 

Na koniec wędrówki po stylu, zostawiam aranżację sypialni. Jak się domyślacie sypialnia stanowią apogeum spokoju i harmonii. W stylu japandi poszycia kołdry i poduszki, tak samo, jak narzuty i zasłony, powinny być wykonane z materiałów naturalnych — bawełny czy lnu. Sypialnia przede wszystkim powinna być funkcjonalna, aranżując ją, kierujmy się symetrią, światłem i przestrzenią. Jako dodatki mogą pojawić się rośliny, lub dekoracje najlepiej wykonane ręcznie.

 

      

          

Wszystkie zdjęcia wzięte z internetu. Styl Japandi.

 

Mam nadzieję, że tym postem przybliżyłam Państwu nieco ten styl a może również zachęciłam aby wprowadzić go do swojego wnętrza. Wielką zaletą stylu japandi jest to, że łatwo możemy go spersonalizować i dopasować do swoich potrzeb. Warto podejść do niego z twórczą swobodą, pamiętając o kilku najważniejszych założeniach dotyczących kolorystycznej i przestrzennej harmonii.

 

Przykładowe wnętrze w kolorystyce Japandi : https://ajot-aranzacje.pl/projekty/projekty-mieszkan/oliva-koncept-projekt-mieszkania-gdansk/

Dom zanurzony w naturze: https://ajot-aranzacje.pl/blog/dom-zanurzony-w-naturze/

Hotel Wiessergut : https://ajot-aranzacje.pl/blog/hotel-wiessergut_24/

 

 


Kontakt

Ajot pracownia projektowa

Ul. Jana Heweliusza 13
80-890 Gdańsk

+48 532 748 846
mail@ajot.co

Godziny otwarcia pon - pt: 10.00 - 16.00
(spotkania umawiamy telefonicznie)

Formularz kontaktowy    Zróbmy razem piękne wnętrze!

    Jesteśmy dostępni na terenie Trójmiasta:

    Obszar działalności
    Skontaktuj się z nami